Přemýšlíte nad nákupem nové matrace a nevíte, jak takovou matraci správně vybrat?

Uvedeme si několik základních zásad, pomocí kterých vám výběr půjde určitě snadněji J.

 

Jak vybrat správnou matraci?

Mezi nejdůležitější věci, které bychom měli pro své zdraví rozhodně udělat, je kvalitní a pohodlný spánek. Kromě správných životních návyků je potřeba věnovat péči také kvalitnímu spánku. Abychom se ráno probudili svěží a odpočinutí, potřebujeme nejenom kvalitní postel, ale zejména také kvalitní matraci.

V dnešní době je velká poptávka zejména po zdravotních matracích, kterých je na trhu opravdu dostatek, přesto občas při jejich výběru tápeme.

Kvalitní matrace může pomoci ulevit od bolestí zad a kloubů a dokáže pomoci zajistit kvalitní spánek. Jedním ze základních pravidel je, že každá matrace by měla být co nejvíce přizpůsobena svému uživateli.

Pro lepší orientaci ve výběru si uvedeme několik základních pravidel, kterými bychom se měli řídit:

 

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace je dobré vybírat hlavně podle hmotnosti uživatele, pohlaví a také podle věku. K výběru jsou převážně 4 tvrdosti, a to od měkkých matrací až po extra tvrdé.

Jak jsme již zmínili výše, základním faktorem při výběru tvrdosti matrace patří právě hmotnost uživatele. Osoby s nižší hmotností si mohou zvolit měkčí matrace a naopak uživatelé, kteří mají vyšší hmotnost, by měli vybírat spíše matrace tvrdší, které jim mohou poskytnout dostatečnou oporu. Nejvíce lidí preferuje optimální tvrdost 2 a 3.

 

Dalším faktorem pro výběr tvrdosti matrací je také preference nejčastější polohy při spánku.

Pokud nejčastěji spíte na boku, měli byste volit měkkou až středně tvrdou matraci, která se dokáže přizpůsobit tělu a zároveň vás podepře. Jestliže spíte nejvíce na břiše, nebo polohy během noci často střídáte, optimální pro vás je středně tvrdá matrace. Pokud preferujete nejvíce spaní na zádech, nejlepší pro vás je matrace tvrdší, protože ta dokáže vaši váhu optimálně rozložit a vaši páteř zajistí v přirozené poloze.

Dalším kritériem při výběru je také délka matrace. Ta by měla být ideálně nejméně o 20 až 25 centimetrů delší, než je délka vašeho těla.

Standardní délky matrací se pohybují v rozmezí 90×200, 80×200, 70×200, 90×180, 90×190, 90×195, 80×180, 80×190, 80×195 a další rozměry. V případě potřeby je možno nechat si vyrobit matraci podle požadavku na vámi požadovanou délku a šířku.

Šířka matrace se odvíjí také dle vašich požadavků. Běžná šířka bývá 90 centimetrů na jednolůžko, ale i zde platí možnost jiné volby.

U výšky matrace platí, že by měla být alespoň 15 centimetrů, u seniorů nejméně 20 centimetrů.

U materiálu je potřeba zohlednit zejména rošt a dále pak již vaše osobní hlediska, zda například trpíte různými alergiemi, či zda upřednostňujete přírodní materiály.

Závěrem je potřeba zmínit, že o matraci je také potřeba dobře pečovat, pokud možno nejméně jedenkrát měsíčně ji větrat a obracet, čímž můžete prodloužit její životnost. Po sedmi letech bychom ovšem ze zdravotního hlediska měli matrace vyměnit.

 

Categories: Rodina a zdraví

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *