Softboxy jsou zařízení, sloužící ke změkčení světla zábleskového nebo trvalého světla. Používají je jak fotografové, tak kameramani a je mezi nimi mnoho rozdílů, z nichž jeden z nejhlavnějších je systém skládání. Ne každý softbox se totiž skládá stejným způsobem. Nicméně na trhu existují 2 nejčastější typy, jejichž způsob skládání si popíšeme v následujícím článku.

 

Každý softbox se skládá se z pláště, který je zpravidla z vnější strany černý a z vnitřní strany opatřený stříbrnou odraznou plochou, dále u něj najdete 2 difuzní vrstvy (vnitřní a vnější). Plášť drží tvar díky pevným, ale zároveň pružným tyčkám, které jsou umístěny v plášti softboxu (4 tyčky u čtverhranných softboxů, 8 tyček u okagonálních softboxů). Neoddiskutovatelnou součástí všech softboxů je bajonet, který může být u dražších typů difuzérů vyměnitelný (to znamená, že ho s přehledem umístíte na osvětlovací techniku značky bowens, profoto, broncolor a mnoho dalších). V některých obchodech nabízí dokonce bezplatnou službu výměnu bajonetu neboli softbox adaptéru za ten, který ke svému světlu potřebujete. V dobrých obchodech vám ke koupi softboxu nabídnout i voštinu, které pomáhá světlo více směřovat. Bajonet je opatřen kromě zdířek pro uchycení do světla i utahovacím šroubkem, díky kterému můžete softbox na světle různě otáčet a zajistit v požadované poloze. Tuto výhodu samozřejmě uvítají především majitelé softboxů obdélníkového tvaru, případně strip boxů, kteří potřebují při fotografování nebo natáčení měnit jejich polohu a úhel, ze kterého svítí.

Rozdíl je tedy pouze v tom, jak a především jak rychle tyto komponenty složit dohromady.

Klasické softboxy s tyčkami

Nejstarším a dodnes hojně využívaným typem jsou ekonomické standardní softboxy. V balení najdete zvlášť plášť, tyčky, difuzní vrstvy a bajonet, případně voštinu.

 

Vše vyndejte z obalů a rozložte na rovné podložce. Nejprve rozložte plášť do přibližného tvaru softboxu, dále do vzniklého otvoru uprostřed pláště položte bajonet, a to tak, aby výkusy na uchycení do světla směřovaly k podložce a naopak dírky na tyčky nahoru. Následovně umístíme do bajonetu na protilehlé konce dvě první tyčky, jejichž opačné konce vsuneme do kapsiček na koncích pláště, tak, abychom plášti dali tvar. Tento postup opakujeme u všech tyček. Následně umístíme dovnitř softboxu difuzní látky, ty bývají zpravidla uchycené na suchý zip. Voštinu umisťujeme před druhou difuzní látku, na samý okraj softboxu, který bývá taktéž opatřen suchým zipem.

Rychloskládací softboxy

Jistě jste postřehli, že postup při složení ekonomického softboxu je trochu zdlouhavý, a to především v začátcích. Samozřejmě, že časem dostanete celý proces do ruky a zkrátíte ho klidně na polovinu, ale i tak bych doporučila pořízení těchto softboxů spíše do ateliéru než do terénu. Pokud máte v plánu softbox často skládat a zase rozkládat, raději dejte přednost rychloskládacímu typu, který už v současné době není o tolik dražší.

 

Profesionální rychloskládací softboxy fungují nejčastěji na principu deštníku, to znamená, že z balení již vytáhnete kompletně složený softbox, na jehož bajonet je upevněna “deštníková” konstrukce. Softbox si opřete bajonetem o zem a zatlačíte na konstrukci směrem k bajonetu, až zapadne do příslušných zdířek. Nyní už jen upevníte difuzní vrstvy (které jsou u nového softboxu zpravidla složené mimo), a máte hotovo. Co se týká difuzních vrstev, nemusíte se bát je v softboxu nechat upevněné a napříště jej složit i s nimi. Nebudou sice perfektně složené do úhledných čtverečků, nicméně sklady nemají na výsledné focení a natáčení pražádný vliv.

Mnohostranné využití

Nezapomeňte, že při fotografování nebo natáčení můžete softbox použít mnoha různými způsoby, a to jak s oběma difuzními vrstvami (takže světlo bude velmi jemné a měkké), tak pouze s jednou vrstvou, a nebo bez jediné difuzní vrstvy tak, že světlo poputuje po stříbrné odrazné ploše uvnitř softboxu, a bude tím pádem tvrdší. Dále doporučuji zakoupení voštiny, která pomáhá světlo lépe směřovat na fotografovaný nebo natáčený objekt.

Categories: Služby

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *